Settings

Home Site
Notification
Push Notifications
Contact Us
Darien Daily Voice serves Darien, CT

Menu

Darien Daily Voice serves Darien, CT

Nearby Towns

neighbors

Complete List of Darien Art Show Award Winners

Best in Show: Olivia Robinson for "Kappa Hill" (award compliments of Dana Fead of Prudential Connecticut Realty).

Oil & Acrylics: First, Henry Glavin for "Hinsky Avenue" (award compliments of Vicki French Smith). Second, Susan Russell for "My Garden" (award compliments of Baubles). Third, Helen Robinson for Untitled (award compliments of the Sugar Bowl). Honorable Mention, Meg Tweedy for "Orange, Orange," Caroline Sforza for "butts," Brenda Jacobsen for "Hats" and Karen Bergman for "Washing."

Color Photography: First, Pierre Lahaussois for "One Dozen Eggs" (award compliments of the Fairbanks Shop Inc.). Second, Leslie Rottner for "Color Your World" (award compliments of William Taufic Photography). Third, Pamela Lindberg for "Flower Burst" (award compliments of Big Shots Photolab and Custom Framing). Honorable Mention, Joanna Bridges for "Carousel, Piazza della Repubblica, Florence," Heidi Vossler for "Mountain Music," Shawn St. Jean for "Pear Tree Point Series Number II" and Blake Robinson for "Slinkies!"

Black & White Photography: First, Priscila Podesta for "For Whom The Bell Tolls" (award compliments of Ben Larrabee Photography). Second, Michael Schley for "Study in White" (award compliments of Able and Co.). Third, Leslie Rottner for "Apples" (award compliments of Brian Kelly Design). Honorable Mention, Michael Schley for "Manhattan Bridge," Robert Sorensen for "Refuge" and Gwen Mitrano for "Roma."

Sculpture: First, Pat Atkin for "Sea Lilies" (award compliments of the Sandison Family). Honorable Mention, Annie Roberts for "Nests" and Tom Volpe for "Tribal Princess."

Watercolor: First, Stan Pastore for "Barn/Sutton/Vermont" (award compliments of Grieb's Pharmacy). Second, Yuko Ike for "Summer Fruits" (award compliments of Vicki French Smith). Third, Bela Szabo for "Pink Poppy" (award compliments of Koenig Art Emporium). Honorable Mention, Barbara Simonson for "Alhambra," June Klopfer for "Daybreak," Yuko Ike for "Lazy Afternoon" and Kent Haydock for "Tilley Pond."

Mixed Media: First, lucy & ethel for "Doors of Dames" (award compliments of Phil's Grill). Second, Karen Neems for "Dickens Deconstructed" (award compliments of Koenig Art Emporium). Third, Dan Scheckler for "Mastering the Imagination" (award compliments of Koenig Art Emporium). Honorable Mention, Ethel Renek for "Crossroads," Khyber Jones for "Pinhole #1," Alyce Fountaine for " View From Window" and lucy & ethel for "You Go Girl!"

Drawing, Pastels & Graphics: First, Adam Campbell for "Who's After Mummy?" (award compliments of Darien Sports Shop). Second, Lori Glavin for "Two Places at Once" (award compliments of Palmer's Market). Third, Lisa Thorén for "Off to Oz" (award compliments of Darien Carpet). Honorable Mention, Helen Werngren for "Moder Svea I" and Christine Leddy for "Three Cardinals."

Student Awards

High School, All Other Media: First, Thomas Dunne for "Out of Hand." Second, Michael Ziga for "Untitled." Third, Emily DeLora for "To Swim." Honorable Mention, Michaela Schneidermeyer for "Through The Lens," Nicholas Vilter for "Capture the Dream," Robert Eddie for "Sea Monster," Paige Voigt for "Sunshine" and Alexandra Dodge for "The Joker."

High School Sculpture/Ceramics: First, Charlotte Schaffer for "Crushed." Second, David Ziga for "Michael Jackson - This Is It." Third, Thomas Dunne for "Pyramid." Honorable Mention, Annie Archibald for "Grecian Vase," Martha Harris for "Natalie:" and Rachael Jacobsen for "Tea Pot."

High School Photography: First, Kyle King for "From Below." Second, Grace Daly for "Swirls of Life." Third Cameron Magida for "Three Stooges." Honorable Mention, Kyle King for "Snowy Chair" and Megan Caulfield for "586."

Grade 6-8: First, Caroline Weeks for "C Boutique." Second, Andrew Crane for "Curious Dog," 3rd, Cole DeBeradinis for "Diligence." Honorable Mention, Allegra Molkenthin for "African Elephant," Johnathan Stimpson for "Sunset on the Bosphrous" and Thomas Schneidermeyer for "Twisted Eye."

Grade 3-5: First, Eric Morales for "Teacher." Second, Gabrielle Perreault for "A Flower Fantasy." Third, Grace Silsby for "Grandma's Lemon Cake." Honorable Mention, Octavia Molkenthin for "Chip and Dale," Nathalie Perreault for "Grand Slam," Eric Morales for "Harmony," George Thompson for "The Mask" and Sophie Larizza for "Weeping Willows."

Grade K-2: First, Greta Hoffmeister for "Sunset." Second, Sarah Bogdan for "Seascape." Third, Isabelle Garrett for "Landscape." Honorable Mention, Tommy Voelkeer for "Fireworks at Night," Brooke Voelkeer for "Old Grandpa," Greta Hoffmeister for "Rainy Forest" and Janse Schoonmaker for "Recollection."

Do you know a talented Darien artist? Tell us about him or her in the comments below, on Facebook and on Twitter .

to sign up for Daily Voice's free daily emails and news alerts.

Welcome to

Darien Daily Voice!

This is a one time message inviting you to keep in touch

Get important news about your town as it happens.