Watercolor Takes Top Prize As Darien Arts Center Announces Art Show Winners

  • Comment
Stan Pastore with his watercolor painting, 'Old Yella,' which won Best in Show at the 56th Annual Darien Art Show and Sale at the Darien Arts Center.
Stan Pastore with his watercolor painting, 'Old Yella,' which won Best in Show at the 56th Annual Darien Art Show and Sale at the Darien Arts Center. Photo Credit: Contributed

DARIEN, Conn. -- Darien artist Stan Pastore won Best in Show for his work "Old Yella," a watercolor painting, at the Darien Art Center’s 56th Annual Art Show & Sale.

The DAC received 275 entries from over 170 artists from kindergarten age to adult for the summer show.

This year’s judge, MoMA instructor Larissa Bailiff, said her job was both a pleasure and a challenge, especially across the work of the high school age group, “whose drawings and photographs were all impassioned, beautiful, and original.”

Bailiff was particularly pulled in by the strong colors, evocation of textures, incredible rendering of light and compelling composition of Pastore’s "Old Yella." 

“I felt like I was looking at an early Edward Hopper or an Andrew Wyeth painting,” she said of Pastore's work. 

This year’s show featured 14 categories and 43 winners.

Adult first place winners included Burr Tweedy for Black and White Photography, Joyce Grasso for Color Photography, Dan Scheckler for Drawing/Pastel & Graphics, Cynthia Whalen for Mixed Media, Kathleen Weinstock for Oil, Peter Thoren for Acrylics, Annie Archibald for Sculpture, and Rebecca Ashcraft for Watercolor. High school first place winners were Jackson McGoldrick, Sami Ryan and Caroline Palmer. Elementary and middle school first place winners were Sheena Zhou, Greta Hoffmeister, and Anastasia Grytsenko. 

Here is the list of the winners:

Best in show 

  • Stan Pastore, Old Yella

Oil

  • 1st Kathleen Weinstock, Rose
  • 2nd Jill Sarver, Marjorie’s Still Life
  • 3rd Chris Filmer, Birch Park

Acrylic

  • 1st Peter Thoren, Approaching Alburquerque
  • 2nd Patricia Culver, Bailey Beach I & II
  • 3rd Stuart Weismiller, Spring is Blooming

Color photography 

  • 1st Joyce Grasso, Dad
  • 2nd Nanci Natale, Weir Farm-November
  • 3rd Joanna Bridges, Ricasoli, Florence

Black & White photography 

  • 1st Burr Tweedy, Gotham Skyline
  • 2nd William McKissock, Traps
  • 3rd Polly Davis, Wandering

Sculpture 

  • 1st Annie Archibald, Trumpets
  • 2nd Tom Volpe, Dance Lady
  • 3rd Joseph Dermody, Wood Sculpture 1

Watercolor 

  • 1st Rebecca Ashcraft, Toes in Sand
  • 2nd Bela Szabo, Giant Mums
  • 3rd Kazumasa Oda, Remnants of Fisherman

Mixed media 

  • 1st Cynthia Whalen, Pond
  • 2nd Henry Glavin, Trellis
  • 3rd Amy Schott, Map Deconstruction #4

Drawing, pastel & graphics 

  • 1st Dan Scheckler, The Violent Rebirth of Man
  • 2nd Donna Atkins, Greenwich Cove
  • 3rd Diane Weeks, Darien Train Station

Student awards:

High school - photography 

  • 1st Jackson McGoldrick, Untitled
  • 2nd Lucy Baldwin, Green House
  • 3rd Graham Manning, Hide and Seek

High school - sculpture 

  • 1st Sami Ryan, Naples
  • 2nd Craig Maguire, Bowl
  • 3rd Craig Maguire, Fountain

High school - all other media

  • 1st Caroline Palmer, ‘tis the season
  • 2nd David Ziga, Subterranean Dreams
  • 3rd Isabel Sutherland, Self Portrait

Grade 6 to 8

  • 1st Sheena Zhou, City at Night
  • 2nd Ben Roland, Freedom
  • 3rd Josiah Harris, Waiting

Grade 3 to 5

  • 1st Greta Hoffmeister, Irisis
  • 2nd Rachael Huang, The Wolf
  • 3rd Marisa Albarran, Greta

Grade K to 2

  • 1st Anastassia Grytsenko, Squirrel with Red Berries
  • 2nd Anna Ventker, New York City
  • 3rd Waverly Walters, Cartoon Cast
     

  • Comment

Comments