Contact Us
Darien Daily Voice serves Darien, CT
Return to your home site

Menu

Darien Daily Voice serves Darien, CT

Nearby Towns

Breaking News: Motorcyclist Killed In Crash With Jeep On Tresser Boulevard In Stamford
politics

Race For First Selectman Tops Darien Ballot

Darien First Selectman candidates Rob Werner, Jayme Stevenson and Chris Noe
Darien First Selectman candidates Rob Werner, Jayme Stevenson and Chris Noe Photo Credit: Contributed

DARIEN, Conn. — Voters in Darien will cast ballots in the race for First Selectman as the town's general election is held Tuesday, Nov. 3. Races and candidates on the ballot include:

First Selectman:

  • Jayme J. Stevenson/Republican Party
  • Rob Werner/Petitioning Candidates
  • Chris Noe/Petitioning Candidate

Selectman (vote for any two):

  • Marc Thorne/Democratic Party
  • Rob Richards/Democratic Party
  • Susan J. Marks/Republican Party
  • Kip Koons/Republican Party
  • Spencer J. Mcllmurray/Petitioning Candidate

Town Clerk:

  • Donna E. Rajczewski/Republican Party

Town Treasurer:

  • Joan D. Hendrickson/Republican Party

Tax Collector:

  • Kathleen M. Larkins/Republican Party

Board of Finance (Vote for any two):

  • Diane Maguire/Democratic Party
  • Jamie McLaughlin/Republican Party
  • James R. Palen, Jr./Republican Party

Board of Education (Vote for any two):

  • Katie Stein/Democratic Party
  • Elizabeth A. Hagarty-Ross/Republican Party
  • Sarah J. Schneider-Zuro/Republican Party

Board of Assessment Appeals:

  • Richard P. Dolcetti/Republican Party

Planning and Zoning Commission (Vote for any Two) :

  • Kevin Cunningham/Democratic Party
  • Susan R. Cameron/Republican Party
  • Richard Allen DiDonna/Republican Party

Constables (Vote for any Two):

  • Lou Calastro/Republican Party
  • Joseph Tarnowsky, Jr./Republican Party

Voting District 1: Non-Partisan Representative Town Meeting Members (Vote for any 13):

  • Stanley M. Buchesky, Patricia Finn Bumgardner, Curtis A. Butler, Brent T. Hayes, Patrick M. Keana, Colin J. Kelly, Bradley G. Pattelli, Lois J. Schneider, Bert H. von Stuelpnagel

Voting District 2: Non-Partisan Representative Town Meeting Members (Vote for any 8):

  • Monica M. McNally, Nina Miller

Voting District 3: Non-Partisan Representative Town Meeting Members (Vote for any 7):

  • Steven A. Anderson, Adele M. Conniff, Eugene F. Coyle, Thomas W. Moore, Seth W. Morton, Edward A. Washecka, Lisa Yarnell
Voting District 4: Non-Partison Representative Town Meeting Members (Vote for any 10):
  • Martha A. Banks, A. James Cameron, Lucy Fiore, Frank B. Kemp, Joseph D. Miceli, Andrew C. Millar, Susan E. Morrison, William D. Peters, III, Sandra A. Savage

Voting District 5: Non-Partison Representative Town Meeting Members (Vote for any 8):

  • Carolyn G. Bayne, Kenneth A. Fiveson, Jr., Marlene O. Hayes, Harry D. McLachlin, James M. Patrick

Voting District 6: Non-Partison Representative Town Meeting Members (Vote for any 11):

  • Susan R. Lauritzen, Martha Caroline Luz, Emily Q. McDermott, Debra McGarry Ritchie, Gary C. Swenson, William R. Van Loan, Jr., John T. Whitehead

to sign up for Daily Voice's free daily emails and news alerts.

Welcome to

Darien Daily Voice!

Get the news you need to know on the go.

Welcome to

Darien Daily Voice!

Hi! You've read our articles so we know you like our reporting. To keep reading please join our mailing list.

Get important news about your town as it happens.